gå videre til hoved-indhold
Billeder
KØKKEN & SPISESTUEKøkkenSpisestueVinkælderKøkkenalrumKøkkenø
STUEStue indretningIndretning lille stueUdestueKontorHjemmebar
SOVEVÆRELSESoveværelseLille soveværelseOpbevaringBørneværelseTeenageværelse
BADEVÆRELSEBadeværelseLille badeværelseGæstetoiletModerne badeværelseFliser badeværelse
UDENDØRSHaveAltanTerrasseGårdhaveUdekøkken
FLERE RUMHusfacaderEntréTrappeBryggersGangKælderGarage & skurFitnessrumSe alle billeder
Magasin
SENESTE ARTIKLER FRA HOUZZ
Mest læstHouzz ToursTips fra eksperterIndretning & dekorationGør det selvOpbevaringArkitektur
KøkkenBadeværelseSoveværelseStueBørneværelseUderum
HOUZZ-UNDERSØGELSER
Forum
HOUZZ FORUM
DesigndilemmaFør & efterAfstemningerOmbygningKøkkenBadeværelse
StueSoveværelseHaveMalingMøblerAndet
Log på
Tilmeld dig som ekspert
History of Houzz
Houzz Logo Print
Juledekoration
Juledekoration
Houzz Tour: Fra rockerborg til jule-hyggeligt retro-hjem
Top idébøger
Houzz Tour: Fra rockerborg til jule-hyggeligt retro-hjemNostalgisk jul i sommerhuset – med naturpynt og juletræ i loftetHøjtid i haven: 24 tips til nem og enkel udendørs pynt i decemberSådan holder du julen fri for plastik
Forekommer i
Indretning & dekoration
Houzz Tours
Houzz Tours
Luftig oase til både arbejde og afslapning – på bare 20 kvm.
Top idébøger
Luftig oase til både arbejde og afslapning – på bare 20 kvm.Houzz Tour: Fra rockerborg til jule-hyggeligt retro-hjemNostalgisk jul i sommerhuset – med naturpynt og juletræ i loftetHouzz Tour: Gammelt værtshus blev forvandlet til et moderne hjem
Forekommer i
Seneste artikler

Nostalgisk jul i sommerhuset – med naturpynt og juletræ i loftet

Indretningsdesignerens sommerhus i Nordvestsjælland emmer af julestemning... men pynt må der ikke være for meget af.

Camilla Østergaard Pedersen
Camilla Østergaard Pedersen11. december 2021
Freelance Houzz contributor
Mere
Boelskifte Interiør & Design
Vi befinder os i Odsherred, tæt på Sejerøbugten. Men også tæt på både skov og vand. Og det ses i sommerhuset, som er bygget af træ og oser af charme. I tiden op til jul plejer der dog at blive skruet ekstra op for både varmen og charmen. Trine Boelskifte, indretningsdesigner og indehaver af Boelskifte Interiør & Design, kan nemlig godt lide at gå at nusse med juleudsmykningen i sit sommerhus – at gå på skattejagt i de naturskønne omgivelser, finde de helt rigtige steder til julepynten og bare mærke, at julen er på vej. Og det bærer det hyggelige sommerhus præg af. Kom med indenfor, og lad julestemningen overmande dig.
Boelskifte Interiør & Design
Hvad gør man, når der ikke er plads nok til et juletræ? Man tænker kreativt og vender konventionerne på hovedet. Derfor er lysekronen, der normalt hænger over spisebordet i det hyggelige sommerhus, i juletiden skiftet ud med et mindst lige så festligt indslag: en lille normannsgran, der er vendt på hovedet og pyntet med en lyskæde og det fineste julepynt.

“Om vi danser rundt om spisebordet? Ja, da!” griner Trine Boelskifte. ”Godt nok står der også et juletræ ude på terassen, men det er alt for koldt at gå derud om aftenen. Så det er hyggeligt at have et lille træ herinde også.”
Boelskifte Interiør & Design
Den kreative løsning er et godt eksempel på tankerne bag det hyggelige og stemningsfulde sommerhus. Det betyder nemlig meget for Trine Boelskifte, at udsmykningen er personlig, naturlig og rustik. Glimmer og glitter skal man med andre ord lede længe efter. ”Her i sommerhuset foretrækker jeg ret traditionel pynt, men med et personligt twist – juleklip, personlige genstande med adskillige år på bagen og fund fra både naturen og vintagebutikker. Det meste er i naturfarver og traditionel julerød,” siger hun.

Se også: Her er 7 ting, der definerer en ægte dansk jul!
Boelskifte Interiør & Design
Indretningsdesigneren kan godt lide at finde ting rundt omkring, så samlingen af julestads vokser lige så stille år for år.
Boelskifte Interiør & Design
“De små glassvampe i rød og hvid er antikke – og det er det meste af mine ting egentlig,” fortæller hun og understreger, at det er vigtigt for hende, at der er en rød tråd, og at juleudsmykningen passer til rammerne.
Boelskifte Interiør & Design
Men tingene må også gerne have en historie. Og så behøver det for øvrigt ikke være alt for julet, det handler nemlig om at skabe en hyggelig stemning – og det kan man gøre af meget andet end en milliard julehjerter. ”Patronerne og kransen af fasanfjer kommer frem år efter år. Begge dele minder mig om min far, som var jæger hele sit liv,” fortæller Trine Boelskifte

Det samme gør sig gældende for de gamle sanghæfter, som er gået i arv fra generation til generation. “Jeg har fået dem af min mor, og hun fik dem af sin mor.
Det er hyggeligt at finde dem frem hvert år, og de passer perfekt til sommerhusets stemning – men de ville nok ikke være helt så klædelige i et nybyggeri,” siger hun.

Se også: 4 eksperter: Her er de største juletrends og tendenser i 2019
Boelskifte Interiør & Design
Trine Boelskifte er hverken den store kok eller bager, men i juledagene fyldes spisebordet op med lækkerier, som er særligt indbydende efter en lang gåtur i den smukke natur. Omkring bordet kan man samtidig nyde duften af normannsgranen, der er flot pyntet med charmerende ophæng i røde og naturlige farver. “Både julepynt og papirklip er gammelt og samlet gennem årene. Jeg er ikke typen, der selv giver mig i kast med papirklip og sådan, så meget af det er købt på antikmarkeder,” fortæller hun.
Boelskifte Interiør & Design
Den fine gris på pejsen er købt hos K&Co. på Vesterbrogade i København. Her i somerhuset har den hyggeligt selskab af blandt andet en gås, en hest og nogle nødder, mens kaminens grove kampesten bliver varmet op af fire enkle adventsstager og et hjerte, som er flettet af pilegrene. “Det er ren nostalgi. Det eneste der mangler er en julesok,” siger indretningsdesigneren.
Boelskifte Interiør & Design
Naturlige materialer er gennemgående i juleudsmykningen, og det er langt fra tilfældigt. “Jeg elsker at bruge den omkringliggende natur til at finde mos, kogler og andre naturskatte. Vi er tæt på både skov og vand, så det ville være fjollet ikke at benytte sig af det.”

Også gaveindpakningen er holdt naturlig med gammeldags brunt gavepapir samt rød- og hvidsnoet bomuldsgarn – alle sammen fint arrangeret under det lille klapbord i hjørnet.

Se også: Åh nej! Undgå 5 typiske fejl, når du pynter op til jul
Boelskifte Interiør & Design
“Jeg synes, det er vigtigt ikke at overdænge hjemmet med julepynt. Derfor placerer jeg min pynt i grupper og sørger samtidig for, at der er luft imellem. Det giver en vis ro til øjet, at der ikke er julestads på hver tænkelig og utænkelig flade,” forklarer hun.
Boelskifte Interiør & Design
Ingen jul uden en god portion risengrød med en smørklat og masser af kanelsukker - her bevogtet af en elg med maskingevær.
Boelskifte Interiør & Design
Trine Boelskiftes 3 bedste tips til en stemningsfuld juleudsmykning:

1. Der kan hurtigt gå Gertrud Sand i den. Det undgår jeg gerne ved at arbejde med grupperinger, så juleudsmykningen ikke tager overhånd. Det fungerer rigtig godt at have forskellige arrangementer og godt med luft indimellem, så øjet får ro.

2. Find en stemning, der hvor du er. Man får meget forærende af rammerne i forhold til, hvilken stil man skal gå efter. En nostalgisk stemning som her er ikke nødvendigvis en god idé i en nybygget lejlighed – her vil en mere nutidig stemning sikkert gøre sig bedre.
Boelskifte Interiør & Design
3. Gå på opdagelse i kasser med gammelt julepynt. Måske har dine forældre eller andre familiemedlemmer fine skatte gemt væk på loftet eller i kælderen?

Er du inspireret den julede indretning? Find en indretningsdesigner nær dig, der kan gøre dit hjem ligeså julehyggeligt!
Boelskifte Interiør & Design
FORTÆL OS… Hvad finder du mest inspirerende ved den fine juleudsmykning?
Find relaterede emner
JuledekorationHouzz Tours
Sponsored

Reload the page to not see this specific ad anymore

  • Danmark
  • OM
  • LEDIGE STILLINGER
  • MOBIL-APPS
  • EKSPERTER
  • BADGES
  • Betingelser
  • © 2026 Houzz Inc.